• slide1
 • slide2
 • slide3

W dniach 27-29 maja 2016r. delegaci z gminy Łask wzięli udział w Dniu Otwartych Drzwi Instytucji Europejskich „Open Doors” oraz w II Kongresie Kobiet w Brukseli. Głównym celem wyjazdu było promowanie województwa i lokalnych przedsiębiorców z regionu łódzkiego. Wyjazd został przygotowany pod nadzorem Dyrektora Biura Regionalnego Województwa Łódzkiego Pana Marcina Podgórskiego, który również towarzyszył delegatom podczas pobytu w Brukseli.

 

W skład delegacji weszli : przedstawiciele gminy Łask: Pani Burmistrz Janina Kosman oraz przedsiębiorcy z Łasku zajmujący się hodowlą róż, troje członków Stowarzyszenia Nasza Kolumna, Sylwester Florczak, Jacek Raczkowski, Joanna Licha, a także przedstawiciele przedsiębiorców z regionu łaskiego - dyrektor Columna Medica Pani Monika Maroszek wraz z Justyną Lech.

Przygotowania do akcji promocyjnej trwały kilka tygodni. W tym czasie ustalono koncepcję wyjazdu oraz opracowano materiały promocyjne:

 • folder informacyjny prezentujący zarówno historię Łasku, teraźniejsze osiągnięcia i wydarzenia oraz zapowiedzi imprez planowanych w tym i następnym roku, jak i logotypy firm branży odzieżowej, budowlanej i spożywczej prowadzącej swoją działalność na terenie gminy Łask,

 • zakładki do książek i inne drobne gadżety,

 • profesjonalny film reklamowy pt. „Kolumna - Miasto-Ogród promuje łódzkie”, przedstawiający walory przyrodnicze i turystyczne dzielnicy Łasku położonej w sosnowym lesie w dolinie rzek Grabi i Pałusznicy. Film został zrealizowany przez pana Tomasza Florczaka przy wsparciu uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Łasku - Kolumnie oraz członków Stowarzyszenia Nasza Kolumna. Muzykę do filmu skomponował Kamil Kaczmarek – nauczyciel muzyki.

Celem działań promocyjnych oddelegowanych osób było wyeksponowanie pewnego potencjału regionu, który nie jest w pełni wykorzystany, a który dzięki podjętym działaniom może stać się atrakcyjnym produktem. Planowaliśmy, aby promocja zachęciła do odwiedzenia regionu mieszkańców Polski oraz turystów zagranicznych i przyciągnęła inwestorów.

Burmistrz Gminy Łask Pani Janina Kosman wraz z łaskimi hodowcami róż Mariuszem i Moniką Sobieszek wzięli udział w wydarzeniu, aby promować Łask oraz Festiwal Róż organizowany corocznie w pierwszym tygodniu lipca. Celem wyjazdu było również nawiązanie kontaktów z zagranicznymi partnerami związanymi z hodowlą i uprawą róż.

Stowarzyszenie Nasza Kolumna, biorąc udział w Open Doors i II Kongresie Kobiet miało na celu przedstawienie Kolumny jako części gminy Łask oraz przekazanie informacji na temat planowanego wydarzenia związanego z 90 rocznicą założenia Kolumny – Las – miasta ogrodu. Członkowie Stowarzyszenia, organizując II Kongres Miast Ogrodów w Polsce, pragną nadać mu aspekt międzynarodowy, zapraszając przedstawicieli miast europejskich o podobnym, niepowtarzalnym i przyjaznym charakterze. Dopełnieniem oferty przygotowanej przez delegację była promocja lokalnych przedsiębiorców z branży odzieżowej, firmy Juspol oraz Kopka, a także Kliniki Rehabilitacyjnej Columna Medica.

Dla przedsiębiorców Open Doors i II Kongres Kobiet był szansą na promowanie swojej marki w Europie, co przyniosłoby wiele korzyści nie tylko dla firm, ale również dla gminy Łask i województwa łódzkiego.

Każdy z uczestników wyjazdu miał wyznaczone zadanie, ale wszystkich łączył wspólny cel, którym było przedstawienie walorów Ziemi Łódzkiej jako miejsca interesującego i wyjątkowego ze względu na aktywność mieszkańców, zaangażowanie w życie społeczne i chęć poszukiwania nowych inspiracji.

Pierwszego dnia pobytu delegacja udała się do miejscowości Roeulx, na zaproszenie Burmistrza Pana Benoîta Friart’a. gdzie miała okazję zwiedzić rozarium Saint-Jacques (ogród konkursowy) w towarzystwie Prezesa konkursu Jeana - Jacquesa Claustriaux, Sekretarza jury Danièle Masse i ogrodnika opiekującego się ogrodem Pierre’a Luwersa. Delegaci poznali wiele szczegółów na temat konkursu odbywającego się corocznie w mieście Roeulx. Następnie delegacja udała się do miejscowości Lesdain, aby spotkać się z hodowcami róż, Emile i Marie-Rose Foucart. Wizyta miała na celu nawiązanie kontaktu i wymianę dobrych praktyk w zakresie hodowli róż między belgijskimi i łaskimi szkółkarzami róż.

W drugim dniu pobytu, delegacja z gminy Łask wzięła udział w dwóch równoległych wydarzeniach : Dniu Otwartych Drzwi Instytucji Europejskich „Open Doors” oraz II Kongresie Kobiet.

Dzień Otwartych Drzwi Instytucji Europejskich organizowany jest co roku w ramach obchodów Dnia Europy. Wydarzenie ma na celu przybliżanie europejskiej społeczności podstawowej wiedzy o UE. Udział w wystawach, przedstawieniach, warsztatach, debatach i konkursach daje możliwość lepszego i interaktywnego poznania instytucji europejskich oraz zrozumienia idei integracji; jest również doskonałą okazją do zdobycia wiedzy o Europie w całej jej różnorodności. W tegorocznej edycji wzięło udział ponad 30 tysięcy osób. Zwiedzający mogli obejrzeć, oprócz naszego stoiska reprezentującego województwo łódzkie, jeszcze 36 stoisk innych miast i regionów z 15 państw członkowskich UE.

Kongres Kobiet jest szerokim forum społecznym, zrzeszającym osoby indywidualne, organizacje pozarządowe, przedstawicielki biznesu, polityki, świata nauki, sztuki, dziennikarstwa, związków zawodowych, związków pracodawców oraz wiele innych. Tym samym Kongres skupia kobiety o różnych poglądach, wywodzące się z różnych środowisk. Jego celem jest zwrócenie uwagi na prawa i problemy, a także integracja środowisk kobiecych. Patronatem honorowym II Kongresu Kobiet w Brukseli była Ambasada RP. Celem Kongresu w Brukseli było stworzenie przestrzeni do integracji kobiet z różnych grup społecznych mieszkających w Belgii oraz prowadzenie dialogu na tematy bliskie mieszkającym tam kobietom. Uczestniczkami Kongresu były Polki: pracujące, przedsiębiorcze, ambitne, zdobywające wykształcenie, dokształcające się, rozwijające swoje pasje, ciekawe świata. W kongresie uczestniczyło około 120 osób, w tym dyplomatki, przedstawicielki polskich i belgijskich placówek oświatowych i rządowych oraz kobiety prowadzące własną działalność gospodarczą, a także intelektualistki i artystki. Stoisko przygotowane przez naszą delegację zawierało pełną ofertę promocyjną Łodzi, Łasku – Miasta Róż i dzielnicy Kolumny – Miasta Ogrodu oraz wyroby firmy Juspol i Kopka, a także foldery i gadżety promocyjne Columna Medica. Przedstawione materiały cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestniczek Kongresu. Osoby obsługujące stoisko udzielały szczegółowych informacji dotyczących planowanych wydarzeń w regionie łódzkim, w tym Festiwalu Róż oraz Kongresu Miast Ogrodów. Pozostali członkowie delegacji brali udział w licznych spotkaniach biznesowych, panelach dyskusyjnych podczas Kongresu Kobiet oraz odwiedzili Parlament Europejski.

Niewątpliwym sukcesem udziału w wyjeździe promocyjnym było pełniejsze nawiązanie współpracy pomiędzy Gminą Łask a organizacją pozarządową działającą w dzielnicy Kolumna oraz centrum rekreacyjno – rehabilitacyjnym Columna Medica, a także planowanie dalszych działań, by wypromować wszystkie zalety regionu.

Ponadto osoby i podmioty, które przygotowywały i wykonały promocję województwa łódzkiego, zdobyły wielkie doświadczenie w prowadzeniu tego typu projektów. Dzięki licznym spotkaniom i rozmowom podczas pobytu na II Kongresie Kobiet oraz Biurze Regionów w Brukseli pozyskano partnerów i prelegentów ( Pani prof. Danuta Hubner) na przyszłoroczny Międzynarodowy Kongres Miast Ogrodów w Kolumnie.

Zaprezentowano region łaski jako zagłębie różane zrzeszające największych producentów róż w Polsce. Róże produkowane przez miejscowych szkółkarzy i producentów eksportowane są do wielu krajów Europy, tj. Francja, Austria, Czechy, Węgry i Ukraina. Obecność przedstawicieli hodowców (Pana Rojewskiego) i producentów ( Państwa Sobieszek) w Brukseli przyczyniła się do udziału w przyszłym roku w międzynarodowym konkursie w Roeulx.

Dodatkowym efektem wyjazdu jest promocja firm i przedsiębiorców w środowisku lokalnym, przez liczne publikacje w mediach (Dziennik Łódzki, portale internetowe: www.Kolumna24.pl , www.laskonline.pl, www.nasza-kolumna.pl ).

 

 • DSC07422
 • DSC07423
 • DSC07425
 • DSC07444
 • DSC07446
 • DSC07449
 • KobusArt_307
 • KobusArt_314
 • KobusArt_316
 • KobusArt_327
 • KobusArt_331
 • Kongres_Kobiet_074
 • Kongres_Kobiet_075
 • Kongres_Kobiet_114