• slide1
  • slide2
  • slide3

W połowie lipca oraz w końcu września na terenie Kolumny odbyły się praktyki dla studentów Instytutu Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej. W terenie pracowało prawie czterdziestu studentów z tej uczelni przez dwa tygodnie lipca i dwa tygodnie września. Połowa z nich, pod kierunkiem prof. Marka Pabicha odbyła plener rysunkowy. Druga połowa, pod kierunkiem dr inż. arch. Włodzimierza Witkowskiego i mgr inż. arch. Wojciecha Pardały wykonywała pomiary inwentaryzacyjne oryginalnych "drewniaków" - przedwojennych budynków letniskowych z których znana jest nasza miejscowość. Studenci do Kolumny zostali zaproszeni dzięki staraniom Stowarzyszenia "Nasza Kolumna", Pani Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kolumnie, staraniom Instytutu Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej oraz dzięki uprzejmości Pana Burmistrza Gabriela Szkudlarka.

Za bezpośrednim celem praktyk jakim jest nauka rysunku architektonicznego oraz wykonywania pomiarów i rysunków inwentaryzacyjnych istniejących obiektów jest jeszcze głębszy cel jakim jest uwrażliwienie przyszłych architektów na dorobek kulturowy stworzony przez naszych poprzedników. Obiekty te na pierwszy rzut oka niekoniecznie są atrakcyjne, często są zaniedbane; ale to od inwencji i wrażliwości architektów może zależeć wydobycie ich dotychczas ukrytego piękna.

Tegoroczna działalność rysunkowa przyszłych architektów może być wstępem do podjęcia dalszych działań mających na celu ochronę naszej bogatej i cennej spuścizny historycznej, a także możliwości opracowania projektu rewitalizacji budynków. Inwentaryzacje wykonane przez studentów służą rozpoznaniu stanu istniejącego obiektów, odkryciu i opisaniu ich ciekawej historii i będą mogły posłużyć dla opracowania ewentualnych projektów odnowienia a tym samym uratowania chociażby części z nich. Potrzeba rewitalizacji historycznych zespołów architektonicznych i układów urbanistycznych jest zapisana w Strategii Rozwoju Województwa Łódzkiego; władze województwa wiedzą o rysującej się dzięki naszym działaniom możliwości odnowienia Kolumny. W tym roku studenci są w trakcie opracowywania dokumentacji inwentaryzacyjnej czterech budynków i mamy nadzieję że prace studentów architektury będą kontynuowane w kolejnych latach, gdyż potrzeby są duże. Do dnia dzisiejszego zachowało się jeszcze przynajmniej kilkadziesiąt "drewniaków" - ale z roku na rok ich niestety ubywa. Tym samym tracimy część niepowtarzalnej atmosfery Miasta-Lasu Kolumny, która bierze się również z tego, że była ona zabudowana dużą ilością budynków drewnianych. Przykłady letnisk podwarszawskich pokazują, że działania rewitalizacyjne są możliwe; nawet zaistniała tam moda na mieszkanie w odnowionych, historycznych budynkach z drewna. Myślę, że możliwe jest to i u nas; pierwszy i najtrudniejszy krok został zrobiony i należy dalej kontynuować cenną inicjatywę społeczności lokalnej. W trakcie licznych rozmów z mieszkańcami wielu z nich miało nadzieję na renowację budynków w Kolumnie i było zadowolonych z faktu że ktoś się losem tych oryginalnych i nie tylko naszym zdaniem, wartościowych budynków w końcu zainteresował.

Lesław Góral